Pomnik Dziecka Utraconego ma stanąć na cmentarzu w Stargardzie

Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek powstała 5 kwietnia 2012 r. w Szczecinie. To jednak data jedynie formalnego zatwierdzenia działań organizacji, którą tworzą osoby od wielu lat zaangażowane na rzecz obrony wartości ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Początkowo ich głównym celem, była organizacja Marszu dla Życia w Szczecinie oraz promocja duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Obecnie działania Fundacji mają znacznie szerszy zakres – obejmują całoroczną formację i edukację młodzieży, kształtowanie opinii publicznej oraz pomoc matkom, które zrezygnowały z zamiaru aborcji i urodziły swoje dziecko. Działania te, dotyczą nie tylko terenu Szczecina, ale i całej Polski, a wiele inicjatyw ma zasięg międzynarodowy.
Fundacja swą nazwę zaczerpnęła od istniejącego w przestrzeni wirtualnej Bractwa Małych Stópek (BMS), powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka. Bractwo nie jest strukturą formalną. To inicjatywa, zrzeszająca w sposób nieformalny (w internecie) kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia z całej Polski, a także spoza jej granic. Jej celem jest dzielenie się informacjami, dotyczącymi obrony życia oraz aktywizowanie do działań pro-life wszędzie tam, gdzie są członkowie Bractwa.
Fundacja Małych Stópek (FMS) w odróżnieniu od Bractwa, stanowi strukturę formalną. Dzięki wsparciu Darczyńców, FMS może nieść konkretną pomoc poszczególnym osobom.

Pomnik Dziecka Utraconego ma stanąć na cmentarzu w Stargardzie

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pomnik Dziecka Utraconego ma niedługo stanąć na cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki. Pomysłodawcą jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które inwestycję szykuje

Dzieci martwo urodzone i utracone ciąże zgodnie z obowiązującymi przepisami są grzebane w zbiorowej mogile. Rodzice mogą sami pochować płody, ale nie mają takiego obowiązku. Mogą zostawić je w szpitalu, które zleca ich spalanie. Prochy są chowane w zbiorowej mogile. – Tego rodzaju pogrzeby odbywają się w naszym mieście sporadycznie i uważamy, że nie ma konieczności wprowadzania zmian w dobrze funkcjonującym systemie – mówią urzędnicy magistratu.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej uważa jednak, że na cmentarzu powinno zostać wyodrębnione miejsce pamięci. – Zamierzamy wybudować grobowiec, pomnik dzieci utraconych – potwierdza Sebastian Szwajlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie. – Nasza spółka administruje cmentarze komunalne, stąd koncepcja, by wyodrębnić takie miejsce na pochówek dla dzieci martwo urodzonych przed lub po narodzeniu, których często rodzice nie odbierają ze szpitala. Na cmentarzu przy ulicy Kościuszki znajduje się symboliczne miejsce, przy którym stargardzianie oddają hołd dzieciom utraconym. To grób dziecka, którego zwłoki znaleziono w 2003 roku w reklamówce na schodach plebani kościoła św. Jana. Na grobie jest pamiątkowa tablica z napisem „Śpij aniołku”. Tam też pojawiają się znicze i kwiaty kładzione przez stargardzian. 15 października obchodzony jest jako Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia na całym świecie upamiętnia się nieżyjące dzieci. Odbywają się też modlitwy w intencji tych, którzy utracili swoje dzieci w wyniku choroby, poronienia, aborcji czy porodu przedwczesnego lub doświadczyli śmierci swojego dziecka. – Nasza spółka jest na etapie wyłonienia wykonawcy Pomnika Dziecka Utraconego – informuje Andrzej Synoś z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Star-gardzie. – Termin realizacji tego zadania wyznaczony jest na połowę maja tego roku. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia, wraz z pracami porządkowymi, może wynieść około 10 tysięcy złotych. Na pomniku pojawić ma się wysoka na około 30 centymetrów figurka aniołka z granitu lub brązu. Pod nim będzie podziemny, murowany grób. Górna część grobu ma się składać z dwóch płyt betonowych, montowanych na stałe i trzeciej demontowanej przy pochówku. Wierzchnia płyta pomnika ma być zrobiona z jasnego granitu. Na czarnej tablicy granitowej pojawi się napis wymalowany 24-karatowym złotem Pomnik Dziecka Utraconego. MPGK zleciło już wykonawstwo na niektóre elementy grobowca. – Chcielibyśmy oddać całość przed 1 czerwca – dodaje Sebastian Szwajlik.
 
źródło: GS24.pl

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Zobacz więcej:

Zapisz się na Newsletter i otrzymaj od nas DARMOWY PREZENT!

Uzupełnij poniższy formularz i dołącz do naszego newslettera w zamian wyślemy Ci bez żadnych Twoich kosztów międzynarodowy symbol obrońców życia, stópki 10 - tygodniowego nienarodzonego dziecka w ich naturalnym rozmiarze.

Zostań Ambasadorem

Dołącz do bractwa