Belgia: Katolicki dom starców skazany za odmowę eutanazji

Katolicki dom starców w belgijskim Diest musi wypłacić rodzinie jednej z pensjonariuszek odszkodowanie. Odmówił kobiecie spotkania z lekarzem w obawie, że zrobi on jej śmiertelny zastrzyk.

Do zdarzenia doszło w 2011 roku. Cierpiącej na zaawansowaną chorobę nowotworową 74-leniej kobiecie dyrekcja domu odmówiła spotkania z lekarzem obawiając się, że ten na życzenie pacjentki poda jej truciznę.

Kobieta została zabrana przez rodzinę do domu, gdzie została poddana eutanazji. Rodzina kobiety wystąpiła przeciwko władzom domu starców.

Sąd uznał, że władze placówki złamały prawo i nakazał im wypłacenie rodzinie zmarłej 6 tys euro odszkodowania. W uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że dyrekcja nie miała prawa odmówić wykonania eutanazji powołując się na klauzulę sumienia.

Ustawa o wspomaganym samobójstwie, jedna z najbardziej liberalnych na świecie, obowiązuje w Belgii od 2002 roku.
Nie zgadzają się z nią władze belgijskiego Kościoła. Metropolita Mechelen-Brukseli abp Jozef De Kesel oświadczył, że katolickie placówki służby zdrowia mają pełne prawo do odmowy wykonania takich zabiegów jak eutanazja czy aborcja.

 
źródło: rp.pl
 

Zamknij menu
Twitter
YouTube
Instagram

Podobało się? Podziel się z innymi:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zapisz się na Newsletter i otrzymaj od nas DARMOWY PREZENT!

Uzupełnij poniższy formularz i dołącz do naszego newslettera w zamian wyślemy Ci bez żadnych Twoich kosztów międzynarodowy symbol obrońców życia, stópki 10 - tygodniowego nienarodzonego dziecka w ich naturalnym rozmiarze.Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Małych Stópek, z siedzibą w Szczecinie, przy ul. Świętego Ducha 9,
2) kontakt z administratorem: e-mail: kontakt@fundacjamalychstopek.pl, tel: 791 138 902,
3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. ,
4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane do momentu żądania usunięcia z subskrypcji,
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych,
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego,
8) podanie danych osobowych jest dobrowolne.


Poniżej wpisz kwotę jaką chcesz podarować
Fundacji Małych Stópek

Podaj kwote

Jednorazowa darowizna w wysokości

Miesięczna darowizna w wysokości

Jednorazowa darowizna w wysokości

Miesięczna darowizna w wysokości

Jednorazowa darowizna w wysokości

Miesięczna darowizna w wysokości

Jednorazowa darowizna w wysokości

Miesięczna darowizna w wysokości