Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek powstała 5 kwietnia 2012 r. w Szczecinie. To jednak data jedynie formalnego zatwierdzenia działań organizacji, którą tworzą osoby od wielu lat zaangażowane na rzecz obrony wartości ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Początkowo ich głównym celem, była organizacja Marszu dla Życia w Szczecinie oraz promocja duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Obecnie działania Fundacji mają znacznie szerszy zakres – obejmują całoroczną formację i edukację młodzieży, kształtowanie opinii publicznej oraz pomoc matkom, które zrezygnowały z zamiaru aborcji i urodziły swoje dziecko. Działania te, dotyczą nie tylko terenu Szczecina, ale i całej Polski, a wiele inicjatyw ma zasięg międzynarodowy.
Fundacja swą nazwę zaczerpnęła od istniejącego w przestrzeni wirtualnej Bractwa Małych Stópek (BMS), powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka. Bractwo nie jest strukturą formalną. To inicjatywa, zrzeszająca w sposób nieformalny (w internecie) kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia z całej Polski, a także spoza jej granic. Jej celem jest dzielenie się informacjami, dotyczącymi obrony życia oraz aktywizowanie do działań pro-life wszędzie tam, gdzie są członkowie Bractwa.
Fundacja Małych Stópek (FMS) w odróżnieniu od Bractwa, stanowi strukturę formalną. Dzięki wsparciu Darczyńców, FMS może nieść konkretną pomoc poszczególnym osobom.

Roe vs Wade czyli o aborcji w USA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Mimo stanowczych kroków podjętych przez nowo wybranego prezydenta USA Donalda Trumpa w kierunku ograniczenia dostępu do tzw. „aborcji na życzenie”  Stany Zjednoczone to wciąż jeden z najbardziej liberalnych krajów w zachodnim świecie pod względem legalności przerywania ciąży. Tylko w 1990 roku aborcji dokonano na 1 429 247 dzieciach. Ponad 80 procent Amerykanek zwykle wykonuje je w pierwszym trymestrze, czyli do 12 tygodnia ciąży jednak zabieg przerwania ciąży można wykonać w USA zwykle do 24 tygodnia po zapłodnieniu. Co stało się zaczynem takiego stanu rzeczy i jaki związek ma z tym sprawa Roe vs Wade?

Jest marzec 1970 r. w Stanie Teksas, adwokat Linda Coffee i Sarah Weddington podejmują się sprawy ciężarnej Normy L. McCorvey (pseudonim „Jane Roe”, nazwa sprawy wzięła się więc od pseudonimu kobiety oraz nazwiska prokuratora okręgowego Henry’ego Wade’a, który reprezentował stan Teksas), która twierdziła, że jej ciąża była wynikiem gwałtu i domagała się prawa do usunięcia niechcianego dziecka. Prawo stanu Teksas uznawało jednak aborcję za nielegalną, stąd też Sąd Okręgowy w którym toczyło się postępowanie odrzucił pozew Normy. Sprawa „Roe vs Wade” tak bardzo przeciągnęła się w czasie, że Amerykanka zdążyła urodzić dziecko, oddać je do adopcji i odwołać się do Sądu Najwyższego USA, gdzie podkreśliła wielokrotnie, iż została zmuszona przez stan Teksas do urodzenia dziecka.

Mocą wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 stycznia 1973 r. prawo zakazujące aborcji w stanie Teksas zostało obalone. Ta decyzja sądu uczyniła z prawa do aborcji „fundamentalne prawo konstytucyjne”. Sprawa „Roe vs Wade” mocno poruszyła opinię społeczną i ożywiła debatę na temat aborcji między jej zwolennikami, a stanowczymi przeciwnikami. Ci pierwsi argumentowali, że wyrok sądu w tej sprawie to wyraz poszanowania demokracji i wolności jednostki, ci drudzy zaś że jest to wyraz pogwałcenia praw nienarodzonego człowieka, a więc tym samym naruszenia najważniejszych treści zawartych w konstytucji.

Norma McCorvey, której sprawa wywołała tę całą burzę w efekcie stała się aktywną działaczką pro-life, która przyznała się że kłamała na temat tego, iż jej ciąża była wynikiem gwałtu, ponieważ jako młoda osoba padła ofiarą manipulacji. Jej starania o ponowne otwarcie sprawy zostały ostatecznie odrzucone przez Sąd Najwyższy 22 lutego 2005 r. jako opóźnione.

Zmarła 18 lutego 2017 r. w wieku 70 lat.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zobacz więcej:

Zapisz się na Newsletter i otrzymaj od nas DARMOWY PREZENT!

Uzupełnij poniższy formularz i dołącz do naszego newslettera w zamian wyślemy Ci bez żadnych Twoich kosztów międzynarodowy symbol obrońców życia, stópki 10 - tygodniowego nienarodzonego dziecka w ich naturalnym rozmiarze.

Zostań Ambasadorem

Dołącz do bractwa