Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
Picture of Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek powstała 5 kwietnia 2012 r. w Szczecinie. To jednak data jedynie formalnego zatwierdzenia działań organizacji, którą tworzą osoby od wielu lat zaangażowane na rzecz obrony wartości ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Początkowo ich głównym celem, była organizacja Marszu dla Życia w Szczecinie oraz promocja duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Obecnie działania Fundacji mają znacznie szerszy zakres – obejmują całoroczną formację i edukację młodzieży, kształtowanie opinii publicznej oraz pomoc matkom, które zrezygnowały z zamiaru aborcji i urodziły swoje dziecko. Działania te, dotyczą nie tylko terenu Szczecina, ale i całej Polski, a wiele inicjatyw ma zasięg międzynarodowy.
Fundacja swą nazwę zaczerpnęła od istniejącego w przestrzeni wirtualnej Bractwa Małych Stópek (BMS), powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka. Bractwo nie jest strukturą formalną. To inicjatywa, zrzeszająca w sposób nieformalny (w internecie) kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia z całej Polski, a także spoza jej granic. Jej celem jest dzielenie się informacjami, dotyczącymi obrony życia oraz aktywizowanie do działań pro-life wszędzie tam, gdzie są członkowie Bractwa.
Fundacja Małych Stópek (FMS) w odróżnieniu od Bractwa, stanowi strukturę formalną. Dzięki wsparciu Darczyńców, FMS może nieść konkretną pomoc poszczególnym osobom.

Rozdwojenie polskiego społeczeństwa  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Piątek i poniedziałek, a pomiędzy nimi dwa dni i przepaść w sposobie rozumienia czym jest wartość życia. Dwa wydarzenia, w których wzięli udział ludzie ubrani głównie w czarne ubrania – z różnych pobudek. Ci w piątek dla zamanifestowania swojego światopoglądu, a ci w poniedziałek, aby wyrazić żałobę. W obliczu radykalnego podziału polskiego społeczeństwa dotyczącego obrony życia, który w ostatnich dniach i miesiącach trudno zlekceważyć, pozostaje nam zadać sobie pytanie: gdzie leży granica wolności i jak daleko człowiek jest w stanie się posunąć, aby bronić swojego światopoglądu?

Piątek 23 marca – czarny, pełen agresywnych haseł wykrzykiwanych na ulicach w całej Polsce. „Kobiety wychodzą na ulice, by walczyć o swoje prawa” – krzyczą nagłówki gazet. Mniejsze i większe tłumy kobiet i mężczyzn uzbrojonych w banery z różnymi napisami, często wulgarnymi – aż momentami można się zagubić o co w tym wszystkim chodzi lub też, że nie wszystkim uczestnikom wydarzenia chodzi o to samo. Przewodniczący zgromadzenia z dumą tłumaczący morderstwo utartymi hasłami o wolności wyboru, próbujący zaszantażować emocjonalnie społeczeństwo w imię dobra kobiety. Jakiego dobra? Według niego i zgromadzonych takowym jest prawo do aborcji, która ich zdaniem nie jest żadnym złem, bo przecież w wielu przypadkach jest wytłumaczalna.

Poniedziałek 26 marca – czarny, cichy i zamyślony. W Szczecinie po wielu latach zaangażowania i pracy fundacji, opiekującej się rodzicami po stracie, udaje się postawić pomnik dzieci utraconych i zorganizować pierwszy w tym mieście pochówek. Tego dnia we wspólnej mogile spoczęło kilkanaścioro nienarodzonych dzieci, których rodzice nie doczekali się poznać, wziąć w ramiona i utulić. Na uroczystości pojawili się nie tylko rodzice, którzy są dopiero co po utracie, ale również tacy dla których minęło już wiele lat od tych bolesnych wydarzeń.

I wydawać by się mogło, że takie uroczystości nie wzbudzą żadnych kontrowersji, ludzie mają prawo do godnego pochowania członka swojej rodziny, a już na pewno rodzice zmarłego dziecka. Niestety, na kilka dni przed uroczystym pochówkiem na profilu portalu społecznościowego Fundacji Donum Vitae pojawiło się sporo głosów krytyki odnośnie całego wydarzenia:

W jakiej rzeczywistości zaczynamy funkcjonować. Kolejna manipulacja emocjami i historiami kobiet. Chore.

Czego to już kler nie wymyśli?!!!!

Utracone to macie mózgi, leczyć się.

Inicjatywa nie potrzebna, po co odkrywać rany które zagoiły się bądź nie !!! Kolejna manipulacja ludzi czystego serca, polityków, duchownych. Sprawa indywidualna ludzi/ rodziców utraconych dzieci. Po co komu ta manipulacja i spektakl.

Pomijając nietrafność komentarzy, bo ich autorzy nie są świadomi, że wiele kobiet nie wie, iż ma prawo do pochówku dziecka, bez względu na to na jakim etapie ciąży nastąpiło poronienie, zwróćmy uwagę na zaciekłość i wulgarność komentujących. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prostsza niż sądzimy, musieliby bowiem przyznać, że w tych mogiłach spoczywają ludzie, a nie zlepki komórek.

Zastanówmy się zatem czy jako społeczeństwo nie przeżywamy jakiegoś rozdwojenia? Dokąd zmierzamy, jeśli w mediach znana polityk twierdzi, że człowiek staje się człowiekiem dopiero w momencie narodzin? Nie od poczęcia, w 10. tygodniu życia pod sercem matki, 14. czy 21., ale dopiero gdy ujrzy światło dzienne w szpitalu po narodzinach. Nie jest człowiekiem tylko płodem, a przecież to nie to samo? Można go abortować, w razie potrzeby, ale broń boże pochować z godnością? Czy naprawdę w imię obrony własnego światopoglądu gotowi jesteśmy odmówić niewinnemu zmarłemu przedwcześnie dziecku pogrzebu?

Drogowskazem niech będzie dla nas szczeciński pochówek dzieci utraconych. Maleństwa, które zostały pochowanego tamtego dnia, odchodziły z tego światach będąc w różnych etapach rozwoju pod sercem matki, ale każde z nich zostało pochowane jako człowiek, bo przecież były nim w każdej chwili swojego krótkiego życia. I to wymowne słowo: Jestem wygrawerowane na pomniku wieńczącym grobowiec, niech pobrzmiewa w naszych uszach za każdym razem gdy widzimy jak ktoś nastaje na życie nienarodzonego lub próbuje odebrać mu wartość.

foto: Kamila Kozioł

Anna Piotrowska

Fundacja Małych Stópek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zobacz więcej:

Zapisz się na Newsletter i otrzymaj od nas DARMOWY PREZENT!

Uzupełnij poniższy formularz i dołącz do naszego newslettera w zamian wyślemy Ci bez żadnych Twoich kosztów międzynarodowy symbol obrońców życia, stópki 10 - tygodniowego nienarodzonego dziecka w ich naturalnym rozmiarze.

Zostań Ambasadorem

Dołącz do bractwa