Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek

Fundacja Małych Stópek powstała 5 kwietnia 2012 r. w Szczecinie. To jednak data jedynie formalnego zatwierdzenia działań organizacji, którą tworzą osoby od wielu lat zaangażowane na rzecz obrony wartości ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Początkowo ich głównym celem, była organizacja Marszu dla Życia w Szczecinie oraz promocja duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Obecnie działania Fundacji mają znacznie szerszy zakres – obejmują całoroczną formację i edukację młodzieży, kształtowanie opinii publicznej oraz pomoc matkom, które zrezygnowały z zamiaru aborcji i urodziły swoje dziecko. Działania te, dotyczą nie tylko terenu Szczecina, ale i całej Polski, a wiele inicjatyw ma zasięg międzynarodowy.
Fundacja swą nazwę zaczerpnęła od istniejącego w przestrzeni wirtualnej Bractwa Małych Stópek (BMS), powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka. Bractwo nie jest strukturą formalną. To inicjatywa, zrzeszająca w sposób nieformalny (w internecie) kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia z całej Polski, a także spoza jej granic. Jej celem jest dzielenie się informacjami, dotyczącymi obrony życia oraz aktywizowanie do działań pro-life wszędzie tam, gdzie są członkowie Bractwa.
Fundacja Małych Stópek (FMS) w odróżnieniu od Bractwa, stanowi strukturę formalną. Dzięki wsparciu Darczyńców, FMS może nieść konkretną pomoc poszczególnym osobom.

Nagrodzeni za działalność

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

10 czerwca w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia 74. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Po raz pierwszy w historii w uroczystości wzięło udział podwójne grono laureatów, bo uhonorowano również laureatów z roku ubiegłego.

Nagroda Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka to najstarsze niepaństwowe wyróżnienie, przyznawane nieprzerwanie od 1948 r., za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu.

Uroczystość ze względu na pandemię miała nieco okrojony charakter, bowiem wzięli w niej udział jedynie zaproszeni goście i reprezentacja naszego środowiska, a z widzami łączyliśmy się za pomocą transmisji online.

Obchody rozpoczął Maciej Szepietowski, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który podkreślił wyjątkowość gali ze względu na przyznanie podwójnych Nagród. Zauważył także, że pandemia nie zahamowała działań Stowarzyszenia, szczególnie w dziedzinie promowania autorytetów, a Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka jest tego potwierdzeniem. – W dzisiejszej epoce łatwo ludzi szufladkować, kierować się stereotypami. A patron Nagrody jest po prostu człowiekiem z krwi i kości, człowiekiem prawdziwym i integralnym. W jego postawie nie ma sprzeczności, nie ma dysharmonii, jest jedność – mówił prezes Szepietowski.

Wśród laureatów tegorocznej nagrody znalazła się również Fundacja Małych Stópek. Motywem przyznania Pietrzakowego Lauru, jak podkreślili organizatorzy jest

„Mężna i bezkompromisowa służba życiu – w wymiarze formacyjnym, edukacyjnym i pomocowym”.

Laudator bp dr Wiesław Alojzy Mering podkreślił, że jest pełen uznania dla zapału i gorliwości połączonych z kompetencją charakteryzujących Fundację. – W czasach kryzysu cywilizacji europejskiej i likwidacji kultury trzeba wrócić do wartości i wspólnoty, żeby poczuć się wolnym. W czasach, kiedy aborcja uznawana za prawo człowieka, Fundacja na czele z ks. Tomaszem Kancelarczykiem budzi sumienia – mówił bp Mering.

– Dziękuję Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”, którego praca formacyjna na rzecz kształtowania postaw dla rodziny i ojczyzny zaowocowała grodem młodych osób, które były u początku Fundacji Małych StópekDziękuję również wszystkim darczyńcom Fundacji; dziękuję od wszystkich dzieci, którym pomożemy – powiedział laureat Nagrody prezes Fundacji ks. Tomasz Kancelarczyk.

Kapitułę Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka stanowią: JE bp prof. Michał Janocha – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, JE bp prof. Wiesław Alojzy Mering, JE ks. bp prof. Andrzej Franciszek Dziuba, ks. dr Dariusz Wojtecki, Sławomir Józefiak, Tomasz Nakielski i Maciej Szepietowski (sekretarz Kapituły).

Patronem nagrody fundowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest od początku Włodzimierz Pietrzak (1913–1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, ale także działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz Powstania Warszawskiego.

źródło: https://e-civitas.pl/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zobacz więcej:

Zapisz się na Newsletter i otrzymaj od nas DARMOWY PREZENT!

Uzupełnij poniższy formularz i dołącz do naszego newslettera w zamian wyślemy Ci bez żadnych Twoich kosztów międzynarodowy symbol obrońców życia, stópki 10 - tygodniowego nienarodzonego dziecka w ich naturalnym rozmiarze.

Zostań Ambasadorem

Dołącz do bractwa