Nagrodzeni za działalność

10 czerwca w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia 74. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Po raz pierwszy w historii w uroczystości wzięło udział podwójne grono laureatów, bo uhonorowano również laureatów z roku ubiegłego.

Nagroda Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka to najstarsze niepaństwowe wyróżnienie, przyznawane nieprzerwanie od 1948 r., za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu.

Uroczystość ze względu na pandemię miała nieco okrojony charakter, bowiem wzięli w niej udział jedynie zaproszeni goście i reprezentacja naszego środowiska, a z widzami łączyliśmy się za pomocą transmisji online.

Obchody rozpoczął Maciej Szepietowski, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który podkreślił wyjątkowość gali ze względu na przyznanie podwójnych Nagród. Zauważył także, że pandemia nie zahamowała działań Stowarzyszenia, szczególnie w dziedzinie promowania autorytetów, a Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka jest tego potwierdzeniem. – W dzisiejszej epoce łatwo ludzi szufladkować, kierować się stereotypami. A patron Nagrody jest po prostu człowiekiem z krwi i kości, człowiekiem prawdziwym i integralnym. W jego postawie nie ma sprzeczności, nie ma dysharmonii, jest jedność – mówił prezes Szepietowski.

Wśród laureatów tegorocznej nagrody znalazła się również Fundacja Małych Stópek. Motywem przyznania Pietrzakowego Lauru, jak podkreślili organizatorzy jest

„Mężna i bezkompromisowa służba życiu – w wymiarze formacyjnym, edukacyjnym i pomocowym”.

Laudator bp dr Wiesław Alojzy Mering podkreślił, że jest pełen uznania dla zapału i gorliwości połączonych z kompetencją charakteryzujących Fundację. – W czasach kryzysu cywilizacji europejskiej i likwidacji kultury trzeba wrócić do wartości i wspólnoty, żeby poczuć się wolnym. W czasach, kiedy aborcja uznawana za prawo człowieka, Fundacja na czele z ks. Tomaszem Kancelarczykiem budzi sumienia – mówił bp Mering.

– Dziękuję Katolickiemu Stowarzyszeniu “Civitas Christiana”, którego praca formacyjna na rzecz kształtowania postaw dla rodziny i ojczyzny zaowocowała grodem młodych osób, które były u początku Fundacji Małych StópekDziękuję również wszystkim darczyńcom Fundacji; dziękuję od wszystkich dzieci, którym pomożemy – powiedział laureat Nagrody prezes Fundacji ks. Tomasz Kancelarczyk.

Kapitułę Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka stanowią: JE bp prof. Michał Janocha – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, JE bp prof. Wiesław Alojzy Mering, JE ks. bp prof. Andrzej Franciszek Dziuba, ks. dr Dariusz Wojtecki, Sławomir Józefiak, Tomasz Nakielski i Maciej Szepietowski (sekretarz Kapituły).

Patronem nagrody fundowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest od początku Włodzimierz Pietrzak (1913–1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, ale także działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz Powstania Warszawskiego.

źródło: https://e-civitas.pl/